Miért is szeretünk félni?
Amikor félelmet érzünk, az agyunk adrenalin és endorfin termel. Ugyanakkor a kontrollált körülmények között érzett félelem biztonságosnak tűnik, így élvezetet is okozhat. De vajon miért?
1. Kontrollált környezetben a félelem biztonságos:
- Amikor egy horrorfilmet nézünk vagy egy félelmetes házban sétálunk, tudjuk, hogy ezek csak fikciók. Élvezhetjük az adrenalinlöketet anélkül, hogy valódi veszélyben lennénk.
2. Endorfinok, az öröm molekulái:
- A félelem egy természetes válaszreakció, amely endorfinok felszabadulását okozza. Ezek a molekulák segítenek megküzdeni a stresszel és növelik a boldogság érzetét.
3. Az emberi evolúció és kíváncsiság:
- Az ősembereknek fel kellett mérniük a környezetüket és fel kellett ismerniük a veszélyeket. Talán a mai napig is él bennünk ez a kíváncsiság és az izgalomkeresés vágya.
Miért jó, ha néha megijesztünk valakit?
Nos, nem vagyok gonosz, de azért van néhány oka, amiért néha jól esik megijeszteni az embereket.
1. Közösségépítő hatás:
- Bár elsőre furcsának tűnhet, a közös ijesztgetés és nevetés közelebb hozza az embereket. Gondolj csak a tábori történetmesélésre vagy egy horrorfilmnézésre a barátokkal.
2. Stresszoldás:
- Ha valaki megijeszt, és utána nevetsz egy jót, az segíthet az agynak feldolgozni és elengedni a stresszt.
Szóval következő alkalommal, amikor a kisöcséd vagy haverod megpróbál megijeszteni a sötétben, emlékezz: csak az evolúciónak köszönhetően teszi ezt, és talán egy kis endorfinra is vágyik. Vagy csak egy jót akar nevetni rajtad. Mindenesetre, most már tudod, hogy a félelem mögött álló pszichológiai okok mélyek és összetettek.
Szerinted miért szeretünk félni? Melyik az a horrorfilm, ami sosem hagy nyugodtan aludni? Oszd meg velünk facebookon vagy instagrammon.